FARKINDALIK

Liberal Feminizm

Feminizm
Feminizm, kadınların haklarını tanıyarak bu hakların korunması amacıyla eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik muhtelif ideolojiler, toplumsal hareketler ve kitle örgütlerinden oluşan harekettir.

Liberal Feminizm
Liberal Feminizm, toplumsal ve kültürel konulardaki cinsiyet eşitsizliğinin nedenlerini aramaktadır. Liberal Feminizm’e ilk önemli katkı J.S. Mill tarafından kadınlara oy hakkının savunulmasıyla verilmiştir.

Liberal feministler, cinsiyet ayrımcılığını sistemsel bir sorun olarak değil de daha çok eğitim, iş, medya gibi alanlarda yapılan ayrımcılık olarak değerlendirmişlerdir. Daha çok yasalarda eşitliğin arttırılması yönünde çalışmalarda bulunmuşlardır.

Liberal feministler var olan sistem içinde çalışmak istemektedirler. Bu da radikal ve sosyalist feministler gibi var olan sistemin yıkılması gibi çağrılarının bulunmadığının göstergesidir.

Liberal feministlerin kullandığı önemli kavramlardan biri Cam Tavan’dır. Cam Tavan (Glass Ceiling) kadınların iş hayatında sadece belirli bir yere kadar ilerleyebildiğini ve bunun yönetim merciindeki kişiler tarafından ataerkil düzenin de bir getirisi olarak engellediğini anlatmak için kullanılan mecazi düşüncedir. Eğer Cam Tavan’ın gerçekçi bir tanımlama olup olmadığını sorgulamak isterseniz, kadın çalışanın daha fazla olduğu sektörlerde dahi kadın yönetici yoksunluğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Yazar:
GÜTBAT Ekibinden Yücel Arınç Özmutlu

Kaynakça:
https://www.sukelalist.com/feminizm-nedir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu