KÜLTÜR-SANAT

Logonun Anlamı

Hepimizin merak edeceğini düşünerek blogda kullanılan bu sembol üzerine kısa bir yazı yazmak istedim.

Öncelikle belirtmek isterim ki yüzyıllardır her çağdan, her kültürden, her ırktan dünyanın dört bir yanındaki insanlar genel anlamda semboller etrafında şekillenip bu sembollere anlamlar yüklemişlerdir. Etrafımıza bakınca her tarafımız sembollerle doludur ve çoğunun ne anlam ifade ettiğini bilmeyiz. Oysaki her sembolün bir hikayesi vardır, ben de bu  sembolden size bahsedeyim öyleyse:

Sembolü İrokualar (Kuzey Amerika’daki Kızılderililer Kabilesi ) kullanmış “Orenda” ve “Monitou” kelimelerine binaen sembolleştirmişlerdir.

Orenda, kişinin isteğine göre aktarılabilir bir ruhsal enerji olarak canlı-cansız bütün varlıklara yayıldığına inanılan olağanüstü, görünmez bir  güç ve enerjidir. Bir iyilikte veya bir amacı gerçekleştirmede etkili olduğuna inanılan bir güç olarak da tanımlanabilir. Orenda, tüm doğal nesnelerin enerjisi ve doğanın enerjisinin kolektif gücüdür. Var olan her şeyin kendi titreşimi veya bir melodisi vardır ve orenda, melodinin nesnelerdeki kodlarıdır. Orenda aracılığıyla her canlı bütün unsurlarla bağlantılıdır. Orenda doğa olaylarının bitmek bilmeyen mücadelesi olarak da doğada karşımıza çıkar. Örneğin fırtınaların orenda içerdiği söylenir.

Monitou da gözle görünmez, gizemli bir güç olarak ifade edilir. İnsan kendisine sağladığı bireysel enerjiyi monitoudan edinir. Kızılderili kabileler, monitounun her yerde bulunduğuna ve her yerde ortaya çıkabileceğine inanırlar. Algonquian kabilesinde (Kuzey Amerika yerli kabilesi) geleceği görmek, havayı değiştirmek ve hastaları iyileştirmek için monitou kullanan hekimler vardır. Hastalığın sinir ve ruhtan kaynaklandığına inanan hekimler, hastaları iyileştirmek için ruhsal bağlarını kullanan şifacılardır. Şifacı olmayanlar ise dua, oruç  veya halüsinojenler yoluyla ruhlarla etkileşime girebilirler.

Orenda ve monitou birbirinin yerine de kullanılabilen benzer kavramlardır. Kısaca kişinin kendisine sağladığı ruhsal enerjinin doğadaki tüm varlıklara yayıldığına inanılan olağanüstü, görünmez bir güç olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle bu sembolün İrokuaların doğa ve ruhla olan ilişkisini anlattığı bir sembol olduğunu çıkarabiliriz.

BU LOGUYU NEDEN KULLANDIK PEKİ?

Sembolün de bize anlattığı gibi olağanüstü bir enerjinin, bir duygunun, bir fikrin bir kişiden çıkıp bütün çevresine, bütün insanlara yayılmasıdır yani amaç… Gütfblog’ da yayımlanan bütün yazıların, verilen emeklerin başta GÜTF öğrencileri olmak üzere bütün öğrencilere yayılması, ulaşmasıdır.

Herkesin faydalanması ve bilgilenmesi temennisiyle…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu