FARKINDALIK

Neden 8 Mart?

Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış olarak her yıl kutlanan uluslararası bir gündür. 8 Mart; insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine ve ekonomik, siyasal, sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Çabalamak, Cesur Olmak, Yönetmek, Hayal Etmek, Cesaretlendirmek, Öncülük Etmek, Yönetmek, Yenilik Getirmek, Can Atmak, Eğlenmek, Etkilemek, Savunmak.

Dünya Kadınlar Günü” için neden 8 Mart seçildi?
Kadınlar Günü için 8 Mart tarihinin seçilmesinde birden çok iddia bulunuyor. Bunlardan üçü, ABD’de gerçekleşen kadın işçilerin grevi ile ilgili olaylar iken bir diğeri ise Rusya’daki kadın yürüyüşü. 1908, 1911 ve 1857 yıllarında gerçekleşen, birbirine benzerlik gösteren hadiselerden bahsedelim.

1- 8 Mart 1908 tarihinde New York’ta çoğu sosyalist olan kadın işçilerin gerçekleştirdiği büyük miting. Bu mitingin amacı, kadınların sendikal haklarının ve oy verme hakkının tanınmasını istemeleriydi. 15 bin kadın, işlerinde daha insani çalışma şartları ve haklarına sahip olmak için daha az mesai, daha yüksek maaş ve seçme hakkı talebiyle miting düzenlemişti.

2- 1911 yılında, New York’taki Triangle Gömlek Fabrikası yangını ile ilgili çok güçlü kaynaklar yok. Fakat bazı yerlerde 8 Mart, bu hadise ile ilişkilendiriliyor.

3- Diğer bir olay ise, 1857 yılında gerçekleşiyor: 120 kadın işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kadın işçilerin grevi. Tarih 8 Mart 1857, Amerika’nın New York eyaletinde kadın tekstil işçilerinin grevi sırasında polis, kadın işçilere saldırıyor. Amerikan polisi, kadın işçileri fabrikaya kilitliyor ve içeride yangın çıkıyor. Bu yangında 120 kadın işçi yaşamını yitiriyor.

4- 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak belirlenmesinde en baskın olay ise 1917 yılında Rusya’da gerçekleştirilen Kadın Yürüyüşü. Çarlık Rusya’sının yıkılmasına neden olan bu yürüyüş, grev ile başladı. Bu yönüyle bir devrin kapanmasına –ki tarihte birçok defa olduğu gibi– kadınlar öncülük etti. Birinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen bu ayaklanmada “Ekmek ve barış istiyoruz.” sloganı vardı. Bu eylemlerin dördüncü gününde Çar, tahttan indi ve geçici bir hükümet kuruldu. Bu hükümette kadınlara seçme hakkı tanındı!

En güçlü neden olarak bu dört olay öne çıkıyor. Fakat Birleşmiş Milletler’in resmi web sitesinde bu ihtilafların sebep gösterildiği herhangi bir net açıklama bulunmuyor.

Dünya çapında 20’den fazla ülkede Dünya Kadınlar Günü resmi tatil olarak kabul edilmiştir. Rusya, Afganistan, Küba, Vietnam, Laos bunlardan yalnızca birkaçı. Nepal ve Çin’de ise sadece kadınlar için tatil. Türkiye’de de her yıl 8 Mart’ta bazı kutlamalar ve yürüyüşler düzenlenir.

Yazımızı sonlandırırken bizler GÜTBAT farkındalık ekibi üyeleri; Sude Yıldırım, Talha Bozkurt ve Batuhan Karaca olarak tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz!

KAYNAKÇA:
1. https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_Kad%C4%B1nlar_G%C3%BCn%C3%BC
2. https://www.goodhousekeeping.com/life/a26539742/international-womens-day-march-8
3. https://theartsdevelopmentcompany.org.uk/news/latest-news/how-can-you-celebrate-international-womens-day-2019/
4. https://www.theguardian.com/world/2017/mar/08/womens-protest-sparked-russian-revolution-international-womens-day

YAZARLAR: GÜTBAT Sosyal Farkındalık Ekibi’nden Batuhan Karaca, Talha Bozkurt, Sude Yıldırım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu